UBS повиши прогнозата си за цените на златото след рекордно покачване, предизвикано от очаквано намаление на лихвения процент от Федералния резерв и отслабването на щатския долар. Основните фактори зад повишената перспектива на инвестиционната банка за цената на златото включват влошаване на икономическите данни на САЩ, повишено търсене от страна на централната банка и продължаваща геополитическа несигурност.
UBS повиши прогнозата си за цената на златото до 2500 долара за унция до края на септември от 2400 долара за унция. Освен това глобалната инвестиционна банка очаква цените на златото да продължат да се повишават, достигайки 2600 долара за унция до края на 2024 г. и 2700 долара за унция до края на юни 2025 г.
В четвъртък екипът на главния инвестиционен директор (CIO) на UBS обясни в бележка, че цените на златото са се повишили до рекордните 2450 долара за унция на 20 май, водени от очакванията за намаляване на лихвите на Федералния резерв и отслабването на щатския долар поради по-слабата икономика на САЩ данни. Този безпрецедентен растеж доведе до значителни ревизии на прогнозите за цената на златото, отразявайки променящия се икономически пейзаж.
Екипът отбеляза:
Има три ключови фактора за повишаване на цената.
Първо, по-меките икономически данни за САЩ през април доведоха до преоценка на очакванията за намаляване на лихвения процент от Федералния резерв, като паричните пазари сега очакват намаление на лихвения процент с около 40 базисни пункта през 2024 г., което е спад от 28 базисни пункта в края на април. По-ниските лихвени проценти обикновено насърчават потоците в борсово търгувани фондове (ETF), като подкрепят търсенето на злато.
Второ, прогнозата на централните банки за търсенето на злато през 2024 г. е повишена до 950-1000 метрични тона спрямо предишната оценка от 800-850 метрични тона. Първото тримесечие отбеляза рекордни покупки от 290 метрични тона. Въпреки скорошното забавяне на покупките от Китайската народна банка (PBOC), швейцарските търговски данни показват продължаващ силен ръст на китайските покупки.
И накрая, екипът на UBS CIO изясни, че продължаващата геополитическа несигурност, включително изборите в САЩ, конфликтите в Близкия изток и Украйна, както и ескалиращото търговско напрежение между САЩ и Китай, се очаква да запазят привлекателността на златото като актив-убежище.
Разглеждайки графиката по-долу, е лесно да си представим как глобалният дълг се е увеличил през 70-те години. Увеличаването на държавния дълг е пряко свързано с намаляването на количеството злато, държано от централните банки като резерви.
Цялото богатство на света сега е 90% обезпечено с фиатни валути, които са силно инфлиращи, независимо от това, което пише в официалните източници. Цените на златото се манипулират, но с нарастването на търсенето на истинския метал тази манипулация достигна своя физически предел. Рано или късно, по-вероятно рано, ще има експлозия в цената на златото, когато само златото ще се счита за истински резерв (пари за обезпечение), тогава пазарът ще види реалната цена на златото, която може да бъде от порядъка на величина, по-висока от тази, изобразена в момента от борсите.
След това събитие американският долар, който познаваме повече от сто години, ще загуби стойността си. Новият долар ще бъде обвързан с цената на златото, но ще бъде невъзможно да се обменят стари долари за него.
Няма коментари:
Публикуване на коментар